|
|
Autor |
Wiadomość |
Patriotic
Dołączył: 12 Gru 2013
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Czw 17:34, 12 Gru 2013 Temat postu: Reakcje zobojętniania |
|
|
Mam problem z częścią zadań, wgl. ich nie ogarniam.
1. Oblicz stężenie i zawartość amoniaku w 500ml roztworu, jeśli na zmiareczkowanie 60ml takiego roztworu zżyto 10ml 0.1 molowego roztworu kwas ortofosforowego.
3NH3+H3PO4=(NH4)3PO4
2. W laboratorium rozbił się pojemnik zawierajacy 5 dm3 20% roztworu kwasu
siarkowego o gęstości 1.20 g/ml. Oblicz ile dm3 zawiesiny wapna
gaszonego należy zużyć w celu neutralizacji rozlanego kwasu, jeśli
wiadomo iż:
-1 dm3 tej zawiesiny zawiera 100g wodorotlenku wapnia,
-należy zastosować 20% nadmiar czynnika zobojętniającego.
H2SO4 + Ca(OH)2 = CaSO4 + 2H2O
3. Absorber zawiera 2 kg absorbenta, składajacego się w 85% z wodorotlenku żelaza(III).
Oblicz, ile siarkowodoru (masa i objętość w warunkach normalnych) może
pochłonąć w/w absorbent, jeśli założymy że absorpcja przebiega z 95%
wydajnością.
2Fe(OH)3 + 3H2S = Fe2S3 + 6H2O
4. Oblicz zawartość jonu CO32- w 0.5 dm3 roztworu, jeśli na zmiareczkowanie
50 cm3 tego roztworu wobec metylooranżu zużyto 10 cm3 0.1 molowego
roztworu HCl.
CO32- + 2HCl = 2Cl- + CO2 + H2O
c = 0.01 mol/dm3, m = 280 mg
5. Oblicz stężenie wolnego CO2 w wodzie, jeśli na zmiareczkowanie 100 ml takiej wody, podczas trzykrotnego miareczkowania 0.01 molowym roztworem
NaOH wobec fenoloftaleiny zużyto następujące ilości roztworu
miareczkującego: 10.3 ml, 9.9 ml, 9.8 ml.
CO2 + NaOH = NaHCO3
c = 44 mg CO2/dm3.
Z góry dziękuję za pomoc
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
VanHezz
Dołączył: 13 Sie 2013
Posty: 157
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 39 razy Ostrzeżeń: 1/5 Skąd: Międzyrzecz Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Czw 20:50, 12 Gru 2013 Temat postu: |
|
|
W 4 i 5 zadaniu, na końcu podane jest c. To jest odpowiedz mam rozumiec, czy co?
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
Patriotic
Dołączył: 12 Gru 2013
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Czw 21:20, 12 Gru 2013 Temat postu: |
|
|
W 4 to nie wiem, ale w 5 tak.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
VanHezz
Dołączył: 13 Sie 2013
Posty: 157
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 39 razy Ostrzeżeń: 1/5 Skąd: Międzyrzecz Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Czw 22:29, 12 Gru 2013 Temat postu: |
|
|
1.
V-objętość miareczkowana
V=0,06dm3
VH3PO4=0,01dm3
CmH3PO3=0,1dm3
zatem: nH3PO4=V*Cm =>0,01*0,1=0,001mola
--x-------0,001-------------------
3NH3 + H3PO4 --> (NH3)3PO4
--3---------1----------------------
x-liczba moli NH3 w 60ml r-ru
x=0,003mola
I układasz proporcję:
0,003mola -- 60ml
y -- 500ml
y- liczba moli NH3 w 0,5dm3
y=0,025mola => (0,025*17)g =0,425g
Cm=0,025/0,5=0,5mol/dm3
2.
VH2SO4=5dm3
Cp=20%
d=1200g/dm3
MH2SO4=98g/mol
Zamieniasz na stezenie molowe:
Cm=(20%*1200g/dm3)/(100%*98d/mol)=2,45mol/dm3
Liczysz l. moli w r-rze kwasu:
n=5dm3*2,45mol/dm3 = 12,25mola
---x---------12,25-----------------------
Ca(OH)2 + H2SO4 --> CaSO4 + 2H2O
---1------------1------------------------
x-ilośc moli ca(oh)2 potrzebna do neutralizacji
x=12,25mola
M=74g/mol
mCa(OH)2=906,5g
Ale potrzeba dodatkowego 20% nadmiaru, więc:
906,5g*0,25 = 226,6g, zatem masa całkowita potrzeba to 906,5+226,6=1133,1g
Na 100g wodorotlenku przypada 1litr, wiec na 1133,1 przypadnie (1133,1/100)l = 11,33dm3
3.
W absorberze znajduje się (0,85*2)kg-1,7kg
MFe(OH)3 = 107g/mol
MH2S = 34g/mol
--1700---------x---------------------
2Fe(OH)3 + 3H2S = Fe2S3 + 6H2O
--214---------102--------------------
x-masa H2S,jaką może pochłonąć 1700g wodorotlenku ze 100% wydajnością.
x=810,28g
810,28g*0,95=769,755g - tyle moze pochłonąć z 95% wyd.
nH2S=769,766G/34g/mol=22,64mola
V=22,4dm3/mol *22,64mola=507,136dm3
4.
VHCl=0,01dm2
CmHCl=0,1mol/dm3
nHCl = (0,01*0,1)mola = 0,001mola - tyle zużyto na zmiareczkowanie
MCO2 = 60g/mol
--x-------0,001------------------------
CO32- + 2HCl = 2Cl- + CO2 + H2O
--1----------2--------------------------
x-l.moli CO32- w 50cm3 r-ru
x=0,0005mola
Układasz proporcję:
50ml -- 0,0005mola
500ml -- y
y=0,005mola -tyle moli CO32- jest w pół litrze
m=0,005mola*60g/mol=0,3g
5.
VH2O/CO2 = 0,1dm3
CmNaOH = 0,01mol/dm3
V1NaOH = 0,0103dm3 => n1=0,000103mola
V2NaOH = 0,0099dm3 => n2=0,000099mola
V3NaOH = 0,0098dm3 => n3=0,000098mola
n=0,000103+0,000099+0,000098 = 0,0003mola NaOH - tyle jego zużyto.
--x----0,0003------------
CO2 + NaOH = NaHCO3
--1-------1----------------
x-zawartość CO2 w 100ml.
x=0,0003mola
Więc w litrze będzie 0,0003mola*10 = 0,003mola
Cm=0,003mol/dm3
Jeśli wyniki sie nie zgadzają, to przejrzyj wszystkie rachunkowości i dedukuj.
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gBlue v1.3 // Theme created by Sopel &
Programosy
|