Forum www.forchem.fora.pl Strona Główna

 moment dipolowy

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Autor Wiadomość
anita606




Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 23:03, 26 Lut 2014    Temat postu: moment dipolowy

Dlaczego cząsteczka ABC może mieć budowe liniową np COS lub nieliniową np HCLO mimo że każda z tych cząsteczek ma rózny od zera moment dipolowy?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
martaklin




Dołączył: 12 Lut 2014
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 0:09, 27 Lut 2014    Temat postu:

W cząsteczce HClO chlor zachowuje dwie wolne pary elektronowe, dlatego występuje w hybrydyzacji sp3. W tym przypadku budowa jest kątowa.

Np w cząsteczce CO2 - węgiel nie zachowuje żadnej wolnej pary elektronowej, posiada tylko dwa wiązania sigma i hybrydyzację sp. Atomy tlenu wówczas oddalają się jak najdalej od siebie i cząsteczka jest liniowa.

Reasumując, jeżeli pierwiastek główny nie zachowuje żadnej wolnej pary elektronowej to sąsiadujące z nim atomy oddalają się maksymalnie od siebie. Jeżeli są 2 atomy - pod kątem 180 stopni (np. CO2), jeżeli są 3 - pod kątem 120 stopni (np SO3), jeżeli są 4 pod kątem ok 107 stopni (np CH4). Natomiast jeżeli atom główny zachowuje wolną parę elektronową ten kąt się zmniejsza.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
belpherka
Bogini Chemii



Dołączył: 13 Sie 2013
Posty: 145
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 56 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:49, 27 Lut 2014    Temat postu:

W cząsteczce kwasu chlorowego (I) atomem centralnie położonym jest atom tlenu a nie atom chloru (w cząsteczkach kwasów tlenowych atomy wodoru łączą się z atomem niemetalu, którego jest to kwas przez atomy tlenu) więc budowa tej cząsteczki zależy od hybrydyzacji orbitali atomu tlenu a nie chloru. Atom tlenu w tej cząsteczce tworzy dwa wiązania pojedyncze (do atomu wodoru i do atomu chloru) i ma dwie niewiążące pary elektronowe więc jest w hybrydyzacji sp3 i dlatego cząsteczka nie ma budowy liniowej. Stąd jej moment dipolowy nie może być równy 0.

W cząsteczce COS, która ma budowę podobną do CO2 atomem położonym centralnie jest C i jest on w hybrydyzacji sp (tworzy dwa wiązania podwójne - jedno do tlenu a drugie do siarki) i dlatego cząsteczka jest liniowa. Cząsteczka ma moment dipolowy różny od zera mimo liniowej budowy, bo momenty dipolowe wiązań C=O i C=S nie równoważą się (siarka ma inną elektroujemność niż tlen i wiązania mają różną polaryzację).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.forchem.fora.pl Strona Główna -> Szkoła średnia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
gBlue v1.3 // Theme created by Sopel & Programosy
Regulamin